Babacan'dan altılı masa hakkında önemli açıklamalar

Print
Haber Tarihi : 20.06.2022 13:49
FaceBook paylaş Twitter paylaş Google paylaş Yahoo paylaş MSN paylaş Hotmail paylaş Delicious paylaş Digg paylaş

Babacan'dan altılı masa açıklaması: Erdoğan'ın korkulu rüyası haline gelecek

Babacan'dan altılı masa hakkında önemli açıklamalar
KRT TV’de Savaş Kerimoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı Uyanma Vakti programında gündemi değerlendiren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın altılı masayı hedef alması hakkında açıklamalarda bulundu. Babacan, Altılı masa Erdoğan'ın korkulu rüyası hâline geleceğini söyledi.

Altılı masanın hedefinin ortak cumhurbaşkanı adayı olduğunu söyleyen Babacan, Cumhurbaşkanı seçimlerini ilk turda ve açık arayla kazanmanın şart olduğunu belirtti.

Babacan'ın açıklamaları şu şekilde:


BÖYLESİNE YÜKSEK RİSK PRİMLERİ GÖRMEMİŞTİK

“CDS, ne kadar yükselirse o kadar tehlikeli, iflas riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteren bir rakam. Geçen hafta 836’yı gördü, sonra 870’lere kadar çıktı. Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihinde böylesine yüksek risk primleri görmemiştik. On sene önce iflas etmiş Yunanistan risk primini 180’e düşürmüş.”

FORMÜLÜ SÖYLEDİM

“Ben uyarıyı yaptım. Bu, otobüsün uçuruma doğru gittiğini gösteren bir göstergedir. Uçuruma giderken ‘Vaktiniz var, direksiyonu kırıp uçurumdan yuvarlanmayı önleyebilirsiniz’ dedim. Formülü söyledim. Acilen Merkez Bankası ve TÜİK’in başına liyakatli ve ehliyetli bir kadroyu koyun, elinizi ayağınızı çekin.”


EN YÜKSEK FAİZİ ÖDETEN DEVLET BAŞKANI OLMUŞTUR

“Bu sene bütçedeki faiz 240 milyar. Yıllardır 50 milyar civarında seyretti. Bu da yetmeyecek çünkü bütçe eylül ekim ayında yapıldığı zaman faiz yüzde 17’ydi. Şimdi yüzde 28-30. Gelecek sene için koydukları faiz 291 milyar. Sayın Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin devlete en yüksek faizi ödeten devlet başkanı olmuştur. Bu şekilde tarihe geçmiştir.”

BİLDİKLERİ HİÇBİR ŞEY YOK

“Bazen bana ‘Bu kadar akılsız, saçma sapan bir şey olamaz. Acaba bildikleri başka bir şey mi var?’ diyorlar. Yok yahu. Bildikleri hiçbir şey yok. Biliyormuş numarası yapıyorlar. Eğer bilseler, eylül ayında açıkladıkları Orta Vadeli Programdaki dolar kuru varsayımı 9,30’ken bugün kuru 17,30’a patlatırlar mı?”


ENFLASYONU TEK HANEYE DÜŞÜRDÜĞÜMÜZDE DIŞ GÜÇLER YOK MUYDU?

“Biz millî gelirimizi alıp 3.500 dolardan 12.500 dolara çıkarırken dış güçler yok muydu? 34 yıllık enflasyonu alıp da iki yılda tek haneye düşürdüğümüzde dış güçler yok muydu? 2002’den 2008’e dünyada petrol fiyatları 20 dolardan 150 dolara çıktı. O dönemde tek haneye indirdik. ‘Petrol 7,5 katına çıkmış, enflasyon dünyanın her yerinde var’ diyebilirdik. Ama tek haneye indirdik. Bunlar anlamamışlar... Sadece o başarının üstünde sörf yaptılar.”


EKONOMİ BÜYÜYOR DA ÇİFTÇİMİZ TOPRAĞINA GÜBRE KOYAMIYOR

“Ekonomi büyüyor da bizim çiftçimiz niye toprağına gübre koyamıyor, niye 30 liraya mazot almak zorunda kalıyor?Esnafımız neden dükkanındaki 10 ampulün 9’unu söndürmek zorunda kalıyor.Gençlerimiz neden okuduğu şehirden memleketine bilet parası bulmakta zorlanıyor?”

SEÇİM YAKLAŞTIKÇA AK PARTİ'DE VİCDANLARDAKİ SES AÇIĞA ÇIKACAK

“AK Parti bünyesindeki insanlarla konuştuğunuzda, milletvekilleri dahil %80-90 oranında, bütün gerçekleri gördüklerini anlıyoruz. Fakat öyle bir insan kaynağı yapısı oluştu ki dirayetli, düşündüğünü korkmadan söyleyebilen insanların sayısı artık bir elin parmaklarını geçmiyor. Fakat seçim yaklaştıkça onlar da vicdanlarının güçlü sesine karşı susmayacak. O vicdanlardaki ses açığa çıkacak. İnsanlar zulüm korkusuyla susuyorlar. Önümüzdeki süreçte vicdanının sesini dinleyen ve dillendiren daha çok sayıda insanı göreceğimizi düşünüyorum. Korku duvarı, korku eşiği aşağıya doğru inecektir.”

ALTILI MASA KORKULU RÜYASI HALİNE GELECEK

“Sayın Erdoğan’ın altılı masayı anlaması mümkün değil. Zihin dünyasında bunu kavraması mümkün değil. Kendi belirlediğimiz takvim işliyor, bunu da zihin dünyasında kabullenemiyor. Göreceksiniz altılı masadan daha çok bahsedecek. Altılı masayla yatacak, altılı masayla kalkacak. Altılı masa korkulu rüyası hâline gelecek.

CUMHURBAŞKANLIĞINI İLK TURDA VE AÇIK ARAYLA KAZANMAK ŞART

“Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili hedefimiz ortak aday. Çünkü cumhurbaşkanlığını ilk turda ve açık arayla kazanmanın şart olduğunu düşünüyoruz.”

İSİM DEĞERLENDİRMEMİZ OLMADI

“Şu anda bizim stratejimiz cumhurbaşkanı adayı meselesini sürecin en sonunda konuşmak. Altı partinin önce geçiş sürecinin yol haritasında uzlaşması gerekecek. Cumhurbaşkanı adayının da o uzlaşmanın altına imzası gerekecek. Cumhurbaşkanı adayı altı genel başkandan birisi olabilir veya dışarıdan bir isim olabilir. Altılı masada bunların hiçbirisini konuşmuş değiliz. Şu isim olsun, bu isim olmasın diye bir değerlendirmemiz de altılı masada olmadı.”
ANASAYFA |GÜNDEM |BÖLGESEL |SİYASET |EKONOMİ |DÜNYA |SPOR |SAĞLIK |TEKNOLOJİ |KULİSVAR |BİLİM-EĞİTİM |KÜLTÜR SANAT |MAGAZİN
GİRİŞ SAYFAM YAP| |RSS ÖZET AKIŞI|İLETİŞİM|KÜNYE
Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir. Tüm hakları saklıdır.