Ali Babacan'dan Erdoğan'a Sert Eleştiri

Print
Haber Tarihi : 23.11.2021 17:28
FaceBook paylaş Twitter paylaş Google paylaş Yahoo paylaş MSN paylaş Hotmail paylaş Delicious paylaş Digg paylaş

Ali Babacan: Madem savaştayız koruma kalkanını niye yok ediyorsun

Ali Babacan'dan Erdoğan'a Sert Eleştiri

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, iktidara 128 milyar doların nerede olduğunu sorup tepki gösterdi. Babacan, "Deneye deneye millet deneme tahtasına dönüştü. Daha ne kadar deneyeceksiniz? Merkez Bankası'nın şunu anlaması lazım. Talimatla faiz düşerse kur artar. Ak akçe kara gün içindir. Bir ülkenin döviz rezervi ekonomik finansal sisteminin en önemli savunma hattıdır. Madem savaştayız koruma kalkanını niye yok ediyorsun" dedi.


DEVA Partisi Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü bakanlar toplantısının ardından yaptığı 'Ekonomik kurtuluş savaşı" açıklamasına tepki gösterdi. Babacan, "Sorunun temelinde kötü yönetim var. Asla umudunuzu kaybetmeyin. Faiz sebep enflasyon sonuç demek iş bilmemenin tezahürüdür. Ben de diyorum ki Erdoğan sebep enflasyon sonuçtur" dedi.


Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Şu anda ülkemizde bir ekonomik kurtuluş savaşı falan yok. Kurdaki bu artışı adeta bir kurtuluş savaşı kimliğine büründürmeye çalışıyor. Elinde kuru ekmeği ile kalmış insanları, vatan savunmasındaymış gibi kandırmaya çalışıyorlar” dedi.


“AKIL DIŞI, BİLİM DIŞI TEZLERİNİZİ ARTIK BİR KENARA BIRAKIN”


Taraflı, partili cumhurbaşkanı ve akraba bakanın göreve başladığı 2018 yılından bu yana yokuş aşağı yuvarlanıyoruz. Sayın Erdoğan’ın, tek imzayla, aklına esen her şeyi yapmaya başladığı günden beri yoksullaşıyoruz. 13 sene kabinede Sayın Erdoğan’la beraber görev yapmış birisi olarak kendisine sesleniyorum. Her dar boğazda, 2002 krizinde, 2009 krizinde ekonomiyi teslim ettiği bir arkadaşı olduğunu da hatırlatarak kendisine sesleniyorum: Akıl dışı, bilim dışı tezlerinizi artık bir kenara bırakın. Bu ülke bunların maliyetini çok ağır ödüyor.


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da partisinin Keçiören ilçe binasının açılışında konuştu. Babacan şu ifadeleri kullandı:


‘YOKSULLAŞMANIN LOBİSİ BEŞTEPE'DEDİR’


“Halkımız yoksullaştıkça, hükûmet ‘ülkemizi ayakta tutmak için buna razı olun’ diyor. Halkı yoksullaşan bir ülke nasıl ayakta duracak? Yoksulluğa böyle bir kılıf uydurmaya çalışıyor. Bugünkü fakirleşmenin tek bir sebebi var. Kimse sağa sola bakmasın, başka ülkeleri ya da iş dünyasını falan suçlamaya çalışmasın. Yok şu lobisi, yok bu lobisi… Bugünkü yoksullaşmanın lobisi Beştepe’dedir.”


‘NE YAPTIĞINI BİLMEK BU MU?’


“İki ay önce Resmî Gazete’de 3 yıllık bir orta vadeli program açıklandı. Altında Cumhurbaşkanı’nın imzası var. Kendi imzasıyla açıkladığı ekonomik programda 2022 dolar kuru 9,30 2023 dolar kuru 9,80 2024 dolar kuru 10,30. Bugün dolar 13’ü geçti. Ne yaptığınızı bilmiyorsunuz. Daha geçtiğimiz eylül ayında 2024 yılı için, dolar kurunu 10,30 olarak açıklamışsın üç ay geçmeden dolar kuru 13’ü geçmiş. Ne yaptığını bilmek bu mu?”


‘HAİN DARBE GİRİŞİMİNDE BİLE EKONOMİ BU KADAR BATMAMIŞTI’


“Ortada bir ekonomik kurtuluş savaşı falan yok. Çok şükür işgal altında değiliz. 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü olduğunda ekonomimiz bu kadar batmamıştı. AK Parti’ye gönül vermiş vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bunların propaganda aygıtının söylediklerine artık inanmayın. Dolar aldı başını gittiyse, kendi paramız değerini kaybettiyse bunun tek sorumlusu kötü yönetimdir.”


‘MERKEZ BANKASI ÜÇ KERE FAİZ İNDİRDİ ÜÇÜNDE DE KUR VE ENFLASYON ARTTI’


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Faiz sebeptir enflasyon neticedir’ ifadelerini ekrana yansıtan Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:


“İnada devam, tam gaz inat. Ya on yıldır öğrenemedin, anladık da şu son 3 ayda bari anlamadınız mı? Son üç ayda Merkez Bankası üç kere faiz indirdi, üçünde de kur arttı, enflasyon arttı. Demek ki sen talimatla faiz indirirsen, döviz kuru da enflasyon da artıyormuş. Bunu ilkokul çocukları bile öğrendi.”


‘BİZİM DEVLET BAŞKANINA EN AĞIR İFADELER BU DÖNEMDE OLDU’


“Biz millî geliri 3.500 dolardan alıp, 12.500 dolara çıkarttığımız dönemde hiç mi dış düşman yoktu? Bir ülkenin savunma mekanizması sadece güçlü orduyla olmaz, aynı zamanda güçlü ekonomiyle olur. Sen ekonomiyi zayıflat, sonra ‘Dışarıdan saldırıyorlar’ de. Niye zayıflatıyorsun ekonomiyi? Yandaş birileri çıkmış, “‘Emredersin Biden’ dersek dolar düşer ama bizi dolarla deviremezsiniz” demiş. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, başka bir ülkenin devlet başkanının, bizim devlet başkanına karşı en ağır ifadeleri bu dönemde oldu. ‘Aptal olma’ diye mektup yazıldı. Cevabı ne oldu? Ayağına gitti.”


‘MADEM SAVAŞTAYIZ NİYE KORUMA KALKANINI YOK EDİYORSUN’


“Döviz rezervleri koruma kalkanıdır. Sen tut 136 milyar dolara çıkarttığımız döviz rezervini eksi 50 milyar dolara indirip yerin dibine sok, ondan sonra kur fırlayıp gidince de ‘Bu bir istiklal savaşı’ de. Sen madem savaştayız diyorsun, niye bu ülkenin koruma kalkanını indiriyorsun? Niye en önemli savunma mekanizmasını yok ediyorsun?”


‘BU MİLLETİN PARASININ HER KURUŞUNUN HESABINI SORACAĞIZ’


“2020’nin sonlarında arkadaşlarımız hesap kitap yaptı, ‘130 milyar dolarlık rezerv yerinde yok’ dediler. ‘Nerede bu para?’ dedik. Birbirinden çelişkili açıklamalar yapmaya başladılar. Sayın Erdoğan önce ‘Pandemi döneminde gerekiyordu’ dedi. Arkasından ‘Yerinde duruyor’ dedi. Ardından ‘Vatandaşımıza yardımda kullandık’ dedi. O para kimsenin şahsi parası değil. Bu milletin parası. Sayın Erdoğan, Merkez Bankası rezervleri bu milletin size emaneti. Bu milletin parasının her kuruşunun hesabını tabii ki soracağız. Cevap veremiyor.”


‘DÜNYADA GÜÇLÜ İÇERİDE ZENGİN OLACAĞIZ’


“AK Parti’ye gönül vermiş vatandaşlarımızı bir hayal dünyası ile kandırmaya çalışan iktidar, WhatsApp gruplarıyla, fısıltı gazeteleriyle el altından yalan yanlış şeyler yayıyor. Tam bir aldatmaca, bir masal. ‘Suriye’deki, Libya’daki, Doğu Akdeniz’deki haklarımızdan vazgeçersek dolar düşer’ diyorlar. Allah Allah… Bu arkadaşınız 3 yıl AB bakanlığı, 2 yıl dışişleri bakanlığı yaptı. Hem dünyadaki itibarımızı hem paramızın itibarını artırdık. ‘İstiklal istiyorsan, paradan vazgeç’ ne demek? Nereden çıkıyor bu denklem? Hem başımız dik olacak hem de ekonomimiz sağlam olacak. Dünyada güçlü, içeride zengin olacağız.”


‘TÜRKİYE'Yİ İDDİALI VE İTİBARLI BİR ÜLKE YAPACAĞIZ’


“Türkiye’yi iddialı ve itibarlı bir ülke yapacağız. İktidarın uydurduğu, hakikatten kopmuş söylemlere inanmayın. Biz kimseye boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Vatandaşımızın da boyun eğmesine müsaade etmeyeceğiz.”

ANASAYFA |GÜNDEM |BÖLGESEL |SİYASET |EKONOMİ |DÜNYA |SPOR |SAĞLIK |TEKNOLOJİ |KULİSVAR |BİLİM-EĞİTİM |KÜLTÜR SANAT |MAGAZİN
GİRİŞ SAYFAM YAP| |RSS ÖZET AKIŞI|İLETİŞİM|KÜNYE
Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir. Tüm hakları saklıdır.