Yeniden Refah Partisi'nden 'ittifak' çatışması

Print
Haber Tarihi : 13.03.2023 20:32
FaceBook paylaş Twitter paylaş Google paylaş Yahoo paylaş MSN paylaş Hotmail paylaş Delicious paylaş Digg paylaş

Yeniden Refah Partisi MKYK Üyesi Mehmet Aras, partisinin büyük çoğunluğunun Cumhur İttifakı'na katılmama yönünde kanaat bildirdiklerini söyleyerek kararın yarın açıklanacağını duyurdu.

Yeniden Refah Partisi'nden 'ittifak' çatışması
Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmasının ardından Cumhur İttifakı da genişleme adımlarını atmaya başladı. Bu adımlar doğrultusunda AK Parti, Yeniden Refah Partisi'yle de görüşme yaptı. Yeniden Refah Partisi'nden ittifaka katılıp katılmama konusunda henüz kararını bildirmezken partinin Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi eski Kocaeli il Başkanı Mehmet Aras'tan çarpıcı bir açıklama geldi.

T24'te yer alan habere göre, Aras, Cumhur İttifakı ile yürütülen ittifak görüşmelerinin geldiği son durum hakkında bilgi verdi.

Cumhur İttifakı’nın zor durumda olduğunu söyleyen Aras, “Binali Yıldırım, 10 Mart’ta bizim genel merkeze geldi. Bize bir ittifak teklifinden bulundular. Sıkışmış durumdalar şu an. Cumhur İttifakı gerçekten zor durumda. Bir destek arıyorlar. Onlar da bizleri kendilerine yakın gördüler herhalde. 20 senedir bizi arayıp görmeyenler, kapımızı çalmayanlar şimdi bizi görmeye geldiler. Binali Yıldırım ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz birlikte geldi” diye konuştu.

'YARIN BELLİ OLACAK'

Aras, şöyle devam etti:

‘Genel başkanımıza böyle böyle teklifte bulundular ittifak teklifi. Genel başkanımız da dedi ki, ‘Biz bir teşkilatız, Türkiye’nin 81 ilinde teşkilatlarımız var konuşmamız lazım.” Cumartesi günü Merkez Karar Yürütme Kurulu üyelerimizi Ankara’ya çağırdılar. Ben de Ankara’daydım. Pazar günü de il başkanlarını çağırdılar. Ankara’da MKYK üyeleriyle 12-13 saatlik bir toplantı oldu. Genel Başkan, bunların tek tek görüşlerini aldı ve not etti. Genel merkezin ittifak ile ilgili kararı muhtemelen salı günü belli olur. Genel merkez ya evet ya da hayır diyecek. Benim kanaatim bu. Çünkü zaten salı günü Başkanlık Divanı var.

'BÜYÜK ÇOĞUNLUK İTTİFAK OLMASIN DİYOR'

İttifak görüşmeleri kapsamında Yeniden Refah Partisi’nin, Cumhur İttifakı’ndan karşılanmasını istediği 30 maddelik bir talebi olduğunun altını çizen Aras, “Şöyle diyoruz, siz bize geldiniz ama bizim milli görüşün ilkeleri var. Denk bütçesinden, eş başkanlığa kadar. Borçlanma konuları var tabi. Biz bunları bir görüşün dedik Cumhur İttifakı’na. Onlar da bunları görüşecekler. Salı günü de, yani yarın, bizimkiler 'evet' veya 'hayır' diyecek. Büyük çoğunluk ise ittifak olmaması yönünde kanaat bildirdi. Ama kararı genel merkez verecek. Genel merkez bir karar verirse yapacak bir şey yok Siyasi Partiler Kanunu’na göre. Henüz daha 'evet', 'hayır' demedi. Genel Başkan, sadece görüşlerimizi aldı” diye konuştu.

'ANKARA’NIN TAPUSUNU VERSELER EVET DEMEM'

Kendisinin de Cumhur İttifakı ile ittifak yapılmasından yana olmadığını belirten Aras, şunları söyledi:

Elbette ittifak yapılmasını isteyen arkadaşlarımız da var ama onların sayısı azınlıkta kaldı. Her şeye rağmen Genel Başkan, 'ittifak yapıyoruz 'derse partide biraz da olsa kırılma dökülme olabilir. Ben 20 yıl boyunca belediye başkanlığı yaptım, il başkanlığı yaptım. Ben 25 sene boyunca, ömrüm boyunca karşı çıktım. Tayyip Bey'le birlikte ben aynı dönemde, aynı partide belediye başkanıydım. Milli Görüş elbisesini çıkarıp papaz elbisesini giydi.

Eş başkanlık yaptı. Irak’ın bombalanmasını kabul etti. Ben karşıyım arkadaş. Ben Erbakan Hoca’nın çizgisindeyim. Erbakan Hoca ne diyordu, ‘Ben AK Parti’nin günahına ortak olamam’. Irak savaşı zamanında havaalanlarını açtı, limanları açtı. Iraklı Müslüman kadınlara Amerikan askerleri tecavüz etti. Yani 'biz bunun günahına ortak olamayız' dedik. Benim kanaatim belli o bakımdan bana Ankara’nın tapusunu da verseniz ben evet diyemem yanı, kusura bakmasınlar. Yarın öbür gün Allah’a hesap vereceğiz.

'SONLARI ANAVATAN GİBİ OLACAK'

AK Parti'nin milletvekili seçimleri için Yeniden Refah Partisi’ne kendi listelerinden girebileceğini de söylediğini belirten Aras, “Biliyorsunuz iki sandık konuyor biri cumhurbaşkanlığı, biri de milletvekilliği için. Bizim kendi yapımızla girebilirsiniz dedi AK Parti. Bu arada bizim 30 maddemizi kabul edip etmeyeceklerini bilmiyoruz. Bizim karşı olduğumuz şeylerden birisi de İstanbul Sözleşmesi. Bu maddelerin içinde İstanbul Sözleşmesi de var. Amerikan üslerinin kalması lazım, efendim Kürecik’in kalkması lazım. Bizim ağır şartlarımız var. Kabul ederler mi etmezler mi bilmiyorum. Biz, 'Milli Görüş’ün ilkelerinden taviz veremeyiz' dedik. Genel kanaat de bu. Tayyip Erdoğan başkan seçilirse, partisi zaten eski Anavatan gibi olacak. AK Parti seçmeni, bizim partimize gelecek” dedi.
ANASAYFA |GÜNDEM |BÖLGESEL |SİYASET |EKONOMİ |SPOR |DÜNYA |SAĞLIK |TEKNOLOJİ |KULİSVAR |BİLİM-EĞİTİM |KÜLTÜR SANAT |MAGAZİN
GİRİŞ SAYFAM YAP| |RSS ÖZET AKIŞI|İLETİŞİM|KÜNYE
Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir. Tüm hakları saklıdır.