Dolarlarını bozdurmayan firmalar şikayet ediliyor mu?

Print
Haber Tarihi : 17.10.2022 15:29
FaceBook paylaş Twitter paylaş Google paylaş Yahoo paylaş MSN paylaş Hotmail paylaş Delicious paylaş Digg paylaş

2022 yılının ilk aylarından itibaren firmalara, ihracat gelirlerinin belirli bir kısmının bozdurulması zorunluluğu getiren uygulamanın hukuka aykırı olarak geriye doğru yürütüldüğü, dolarlarını bozdurmayanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu ileri sürüldü.

Dolarlarını bozdurmayan firmalar şikayet ediliyor mu?
Bazı bankaların döviz bozdurma yükümlülüğünden önce getirilen ve harcanan dövizin tekrar bankaya yatırılmasını istediği, yatırmayanları savcılığa bildirdiği iddia edildi.

Eski Maliye Bakanlığı müfettişi Dr. Ahmet Ozansoy, Merkez Bankası (MB) tarafından yayımlanan İhracat Genelgesi ile getirilen ihracat gelirinin yüzde 25-40'ının bozdurulması zorunluluğuna atıfta bulunarak, düzenlemenin yürürlük tarihinin net olmaması nedeniyle uygulamanın geriye yürütüldüğünü söyledi.

Ozansoy, bazı bankaların önceden ihracat yapmış ve dövizi elden çıkarmış şirketlere, ihracat belgesini kapatmak için dövizi tekrar bankaya yatırmasını istediklerini aktardı.

FİRMALAR, GELİRLERİNİ BOZDURMAYA ZORLANIYOR

Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe'nin haberine göre, ihracat gelirinin 180 gün içinde yurda getirilme zorunluluğu bulunduğuna dikkat çeken Dr. Ahmet Ozansoy, bozdurma yükümlülüğü öncesi ihracat yapan ancak bu 180 günlük süreyi kullanarak kapatma işlemini henüz yapmamış firmalara da mevzuata uygun olmadığı halde ihracat gelirinin yüzde 40'ını bozdurmaya zorlandıklarını bildirdi.

Türkiye'de ihracat işlemlerindeki parasal işlemlerin nasıl gerçekleştirileceği ve kapatılacağının Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ile bu Karara İlişkin Tebliğe dayanılarak Merkez Bankası tarafından belirlendiğini belirten Ozansoy, buna ilişkin genelgede ise ihracat bedellerinin 180 gün içinde yurda getirilmesine ilişkin genel bir kural yer aldığını kaydetti.

BOZDURMA İSTEĞİNİ YERİNE GETİRMEYENLERE DAVA AÇILIYOR

İhracat bedelini bozdurma zorunluluğu getirilmeden önce ihracatını yaparak bankaya getiren ama henüz süresi olduğu için belge kapatma işlemi yapmayan firmaların ilginç taleplerle karşılaştığını söyleyen Ozansoy, "Bazı ihracatçılar, önceden getirilmiş ve harcanmış ihracat bedelinin yüzde 40'ı kadar paranın tekrar temin edilerek bankaya getirilip bozdurulması istekleriyle karşılaşmışlardır. Bu isteği yerine getiremeyen ihracatçılar vergi dairelerine şikayet edilerek cumhuriyet savcılığına sevk edilmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Döviz bozdurma zorunluluğundan önce yapılan ihracatın kapatılması için sonradan çıkarılan mevzuata bakılarak işlem yapılmasının hukuken mümkün olmadığına değinen Ahmet Ozansoy, buna karşın risk almak istemeyen bazı bankaların Kapatma Belgesi düzenlemeyi reddettiğini söyledi.

"HUKUKA AYKIRI BİR UYGULAMA"

Eski Maliye Bakanlığı müfettişi Dr. Ahmet Ozansoy, mevzuattaki yanlışlığın düzeltilmesi için ise şu önerilerde bulundu:

"Bahse konu genelgenin EK-1. maddesinde yer alan 'Bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren İBKB'ye veya DAB'a bağlanan ihracat bedellerinin' ifadesinin anlamı 'yürürlük tarihinden itibaren düzenlenme zorunluluğu başlayan İBKB' şeklinde olmak durumundadır. Zira öncesinde getirilip harcanan bir paranın sonradan tekrar yatırılarak bozdurulması zorunluluğu hukukun en temel ilkesi olan geriye yürümezlik ilkesine aykırıdır."

"GENELGENİN YÜRÜRLÜK TARİHİ NET DEĞİL"

Ozansoy, VergiAlgı adlı internet sitesinde yer alan makalesinde, bu zaman dilimi içinde İhracat Bedeli Kabul Belgesi (İBKB) düzenlenmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

Bu belgelerin paranın yatırıldığı bankalar tarafından düzenlendiği bilgisini veren Ahmet Ozansoy, yurda getirilen dövizin bozdurulma zorunluluğunun 3 Ocak 2022'de başladığını bildirdi.

İhracatçıların 18 Nisan'a kadar dövizin yüzde 25'ini, bu tarihten itibaren ise yüzde 40'ını bozdurmak zorunda olduğuna dikkat çeken Ozansoy, Merkez Bankası'nın ihracat genelgesinde zorunluluğun hangi tarihleri kapsadığına ilişkin net bilgilerin yer almadığını söyledi.

Genelgenin tarih konusunda netlik içermemesi sebebiyle mevzuat yazma tekniğine çok uygun olmadığını ifade eden Ozansoy, yürürlük tarihinden önce gerçekleştirilmiş ihracat gelirlerinin ne olacağına ilişkin hükmün de yer almadığı bilgisini verdi.
ANASAYFA |GÜNDEM |BÖLGESEL |SİYASET |EKONOMİ |SPOR |DÜNYA |SAĞLIK |TEKNOLOJİ |KULİSVAR |BİLİM-EĞİTİM |KÜLTÜR SANAT |MAGAZİN
GİRİŞ SAYFAM YAP| |RSS ÖZET AKIŞI|İLETİŞİM|KÜNYE
Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir. Tüm hakları saklıdır.